La Ploerinoise 6 crêpes de froment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 52.38095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 14.1g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Crêperie De Guerlédan Crêpes Fines (Similarity score: 12.69)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 17.45)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 17.97)
- Maritoñi Tortas (Similarity score: 18.35)
- Pain Polaire (Similarity score: 18.96)
- 12" Pie With Apples And Cinnamon Swirled With Caramel And Topped By Streusel, Apple Caramel (Similarity score: 20.47)
- Dia Tarta De Queso (Similarity score: 22.15)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 22.74)
- Grandiosa,orkla 4x Ost (Similarity score: 22.88)
- Fiorini Ravioli Au Jambon (Similarity score: 24.90)
- Ravioli (Similarity score: 25.04)
- The Schwan Food Company Pumpkin Pie, Pumpkin (Similarity score: 25.95)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 26.10)
- 4's Wholemeal Rolls (Similarity score: 26.30)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 27.40)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Egg
- Sugar
- Butter
- Vanilla Flavouring
- Salt
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)