La crêperie de Guerlédan Crêpes fines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 44.827586206896555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.8% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 14.7g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Ploerinoise 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 12.69)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 18.40)
- 12" Pie With Apples And Cinnamon Swirled With Caramel And Topped By Streusel, Apple Caramel (Similarity score: 18.92)
- Maritoñi Tortas (Similarity score: 19.56)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 20.19)
- Dia Tarta De Queso (Similarity score: 22.09)
- Pain Polaire (Similarity score: 22.26)
- Fresh & Easy Pie (Similarity score: 23.25)
- Tressini Tortellone Steinpilz (Similarity score: 23.38)
- 4's Wholemeal Rolls (Similarity score: 23.98)
- Evol, Pinnacle Foods Group Llc Evol, Quesadillas, Fire Grilled Steak, Fire Grilled Steak (Similarity score: 24.16)
- Broccoli Cheddar & Potato Pot Pie Premium Vegetables With Creamy Cheddar Cheese, Broccoli Cheddar & Potato (Similarity score: 24.71)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 25.51)
- Pain Aux Raisins Et La Canelle (Similarity score: 25.52)
- Ravioli (Similarity score: 25.72)