Queso fresco con sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.28g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.28g |
| Saturated Fat | 16.16g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 72.72727272727273% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 72.7% |
| Saturated Fat Value | 16.2g |
| Score | 10 |
| Sodium | 264mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 264mg |
| Sugars | 2.15g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Fromage De Chèvre (Similarity score: 12.40)
- Stracchino (Similarity score: 16.19)
- Unes,il Viaggiator Goloso Stracchino (Similarity score: 16.45)
- Virgilio Stracchino (Similarity score: 16.57)
- Soignon Chèvre & Apéro (Similarity score: 18.60)
- Carrefour Mozzarella Di Latte Di Bufala (Similarity score: 21.34)
- Pascoli Italiani Stracchino (Similarity score: 23.77)
- Étoile De Provence Roves Des Garrigues (Similarity score: 24.33)
- M&s Aberdeen Angus Steak Pie (Similarity score: 25.31)
- Pascoli Italiani Crescenza (Similarity score: 26.63)
- Casino Bio, Casino Ravioli 3 Fromages (Similarity score: 26.67)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 27.27)
- Robiola (Similarity score: 28.28)
- Pascoli Italiani Robiola (Similarity score: 28.30)
- Esselunga Top,esselunga (Similarity score: 28.96)