Quiche lorraine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 8g |
| Saturated Fat | 7.2g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 51.42857142857144% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.4% |
| Saturated Fat Value | 7.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 284mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 284mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Onyar Pizza De Jamón Dulce Y Olivas (Similarity score: 8.89)
- Italian Style Meatballs (Similarity score: 14.42)
- Herb Goat Cheese Spread (Similarity score: 15.38)
- Rillettes De Sardine Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 15.52)
- Tarte Saumon Oseille (Similarity score: 15.60)
- Marks & Spencer Ham And Cheddar Quiche (Similarity score: 16.41)
- Table Talk Pies Blueberry Pie, Blueberry (Similarity score: 16.72)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 17.40)
- San Salvatore S R L Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 17.62)
- Via Bio Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 17.83)
- Mccolgan’s Mccolgans Steak And Gravy Pie (Similarity score: 18.54)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 19.80)
- Fiorini Ravioli Au Jambon (Similarity score: 19.95)
- Maritoñi Tortas (Similarity score: 20.40)
- Biologica Mozzarella De Bufflonne Tresse (Similarity score: 21.32)