Maritoñi Tortas
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.1g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.1g |
| Saturated Fat | 3.96g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 45.886442641946694% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.9% |
| Saturated Fat Value | 4g |
| Score | 8 |
| Sodium | 288mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 288mg |
| Sugars | 8.75g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 17.25)
- La Ploerinoise 6 Crêpes De Froment (Similarity score: 18.35)
- Dia Pizza Barbacoa (Similarity score: 19.09)
- Marks & Spencer Ham And Cheddar Quiche (Similarity score: 19.13)
- La Crêperie De Guerlédan Crêpes Fines (Similarity score: 19.56)
- Gaufre Pomme & Raisins Sec (Similarity score: 19.69)
- Mccolgan’s Mccolgans Steak And Gravy Pie (Similarity score: 19.94)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 20.40)
- Table Talk Pies Blueberry Pie, Blueberry (Similarity score: 21.13)
- Marie Tarte 3 Fromages 190g (Similarity score: 21.15)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 21.62)
- Onyar Pizza De Jamón Dulce Y Olivas (Similarity score: 22.46)
- First Price Pizza Pepperoni (Similarity score: 22.89)
- Monique Ranou Boudins Blancs À L'ancienne À La Crème D'isigny Aop (Similarity score: 23.19)
- Toupargel Tarte 3 Fromage (Similarity score: 23.58)