Marks & Spencer Ham and Cheddar quiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021.0kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 10g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.0g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 52.41379310344827% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 13 |
| Sodium | 292.0mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 292.0mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Marie Tarte 3 Fromages 190g (Similarity score: 11.39)
- San Salvatore S R L Mozzarella Di Bufala Campana D O P (Similarity score: 14.94)
- Mccolgan’s Mccolgans Steak And Gravy Pie (Similarity score: 15.40)
- Quiche Lorraine (Similarity score: 16.41)
- Via Bio Mozzarella Di Bufala Campana Dop (Similarity score: 17.45)
- Maritoñi Tortas (Similarity score: 19.13)
- Philadelphia,kraft,kraft Foods,mondelèz International Philadelphia (6 Portions) Nature (23,5% Mg) 100 G Kraft (Similarity score: 19.49)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 20.04)
- Onyar Pizza De Jamón Dulce Y Olivas (Similarity score: 20.73)
- Rillettes De Sardine Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 21.03)
- Quick Cheeseburger (Similarity score: 21.40)
- Gaufre Pomme & Raisins Sec (Similarity score: 22.02)
- Grandiosa,orkla 4x Ost (Similarity score: 22.18)
- Stracciatella Di Burrata (Similarity score: 22.92)
- Sapori Tipici Di Puglia,sanguedolce Burrata Pugliese (Similarity score: 22.92)