Eskigel 6 biscotti trigusto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1167kj (279 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1167kj (279 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4000000953674g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 5.8000001907349g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 71.6049372541205% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eskigel Abituè Tris Goloso (Similarity score: 8.10)
- Shaker Duo Framboise (Similarity score: 12.03)
- Picard Vanille Cookie Dough (Similarity score: 15.53)
- Chocolate Truffle (Similarity score: 17.60)
- Profiteroles Caramel (Similarity score: 17.70)
- Vanilla Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla (Similarity score: 18.64)
- Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 18.88)
- Crème D'or,migros Schwarzwälder (Similarity score: 20.51)
- Casino Délices, Casino Mousse Chocolat Noir Sur Lit À La Framboise (Similarity score: 20.60)
- Mercadona Tarta De La Abuela (Similarity score: 20.90)
- San Martin Tarta De La Abuela (Similarity score: 21.08)
- Italiamo Cappuccino Dessert, Kaffee (Similarity score: 21.55)
- Yarnell's Yarnell's, Premium Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 21.60)
- Nestle Cono De Helado Sabor A Trufa Con Salsa De Cacao (Similarity score: 21.88)
- Tarta San Marcos (Similarity score: 22.44)