Slow cooked vietnamese style pork
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 20.89999961853g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.9g |
| Saturated Fat | 5.6999998092651g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 35.84905626426726% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.8% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.999995231628mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 3.7000000476837g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hoogvliet Rundervinken (Similarity score: 10.70)
- U Paupiette De Porc Sans Colorant (Similarity score: 10.82)
- Aldi Smoky Bbq Ribs (Similarity score: 14.00)
- La Perla (Similarity score: 15.15)
- Socopa Boulette De Boeuf A La Marocaine (Similarity score: 18.00)
- Monique Ranou Boudins Blancs À L'ancienne À La Crème D'isigny Aop (Similarity score: 19.08)
- Tuna Salad On A Croissant (Similarity score: 19.85)
- Ibercook Mini Varitas Salmon (Similarity score: 20.27)
- Cassoulet (Similarity score: 20.46)
- Socopa Boulette De Boeuf Nature (Similarity score: 22.12)
- Boucherie Saint Clément Boulettes De Boeuf Nature (Similarity score: 22.12)
- Secret D Eleveurs,les Cuisinés Du Clos,les Fermiers Occitans Terrine De Magret De Canard Fumé (Similarity score: 23.78)
- Le Pré Aux Canards Terrine De Magret De Canard Fumé (Similarity score: 23.78)
- Asda Chicken & Bacon Caesar Triple Wrap (Similarity score: 23.98)
- La Pizza De Manosque Pizza Chevre (Similarity score: 24.49)