Sorbet pêche de vigne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 36.36363636363637% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.4% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 9 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 34g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Riz Au Lait (Similarity score: 15.37)
- Karls Compote Fraise Frangipane (Similarity score: 26.63)
- Confiture De Châtaigne (Similarity score: 27.26)
- Petits Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 30.04)
- Les Petits Canelés De Noël (Similarity score: 30.04)
- Led Delices De Bouriane Les Petits Caneles De Bordeaux Au Sirop De Rhum (Similarity score: 30.04)
- Penny Plaumenmus (Similarity score: 32.22)
- Confiture Extra Chataignes (Similarity score: 32.34)
- El Sembrador Whole Sweet Plantains (Similarity score: 32.98)
- Movenpick Strawberry (Similarity score: 33.33)
- Coconut Ice Cream (Similarity score: 34.06)
- Conservais Pedro Luis Mermelada De Albaricoque (Similarity score: 35.89)
- Rigoni Di Asiago Fiordifrutta Castagne Alla Vaniglia (Similarity score: 36.21)
- Rigoni Di Asiago Fior Di Frutta Châtaignes À La Vanille (Similarity score: 36.21)
- Victoria Casino Black (Similarity score: 37.06)