Riz au lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 9 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 36.8g |
| Sugars Points | 8 |
| Sugars Value | 36.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sorbet Pêche De Vigne (Similarity score: 15.37)
- Confiture Extra Chataignes (Similarity score: 19.29)
- Confiture De Châtaigne (Similarity score: 25.53)
- Karls Compote Fraise Frangipane (Similarity score: 25.66)
- Rigoni Di Asiago Fior Di Frutta Châtaignes À La Vanille (Similarity score: 25.90)
- Rigoni Di Asiago Fiordifrutta Castagne Alla Vaniglia (Similarity score: 25.90)
- Conservais Pedro Luis Mermelada De Albaricoque (Similarity score: 27.01)
- Crema De Castañas (Similarity score: 28.06)
- Les Petits Canelés De Noël (Similarity score: 29.66)
- Led Delices De Bouriane Les Petits Caneles De Bordeaux Au Sirop De Rhum (Similarity score: 29.66)
- Petits Cannelés De Bordeaux (Similarity score: 29.66)
- Tegut Gelee Extra Holunderbeere (Similarity score: 32.18)
- Annes Feinste Gelee Schwarze Johannisbeere (Similarity score: 32.68)
- Thiriet Glace Pistache (Similarity score: 34.67)
- Terre Adélice Glace Bio (Similarity score: 35.31)