Alstertor Alstertor, herring fillets in tomato sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 12 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.238095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 3 |
| Sodium | 116mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116mg |
| Sugars | 5.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Foods Of Athenry Foods Of Athenry Gourmet Sodabread Toasts Honeyed Almond & Rosemary (Similarity score: 12.57)
- Taboulé Orienral (Similarity score: 22.36)
- Rugen Fisch Rugen Fisch, Herring Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 24.04)
- Iswari Hierba De Trigo En Polvo (Similarity score: 24.24)
- Tagliatelle All’uovo (Similarity score: 27.30)
- Marie Callenders Lattice Apple Pie, 46 Oz (Similarity score: 27.59)
- Claim Jumper Lattice Apple Pie (Similarity score: 27.89)
- Picard 2 Cailles Farcies Au Bloc De Foie Gras De Canard Semi Désossées Surgelées (Similarity score: 30.54)
- Le Prix Gagnant ! Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 33.40)
- Salade De Surimi Et De Crabe (Similarity score: 34.23)
- Perrin Ravioli À La Daube Provencale, La Barquette De 330 Gr (Similarity score: 34.33)
- Petit Navire Filets De Maquereaux À Poêler (Similarity score: 35.35)
- La Crêpe De Brocéliande 6 Petites Crêpes Bretonnes Nature (Similarity score: 35.62)
- Pasta Nuova Ravioli Alla Pizzaiola (Similarity score: 37.61)
- Hénaff Rillettes De Porc (Similarity score: 37.84)
Ingredients List
- Herring Fillets
- Distilled Vinegar
- Spice
- Natural Flavouring
- Atlantic Herring
- Water
- Tomato Concentrate
- Vegetable Oil
- Sugar
- Thickener
- Mango Chutney
- Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)