Tartufo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 9.8g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 81.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 81.7% |
| Saturated Fat Value | 9.8g |
| Score | 17 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hacendado Tarta Caramelo (Similarity score: 5.87)
- La Menorquina Tarta Fantástica (Similarity score: 6.51)
- The Fresh Ice Cream Company Llc Steve's, Ice Cream, Thai Peanut Butter Pretzel (Similarity score: 12.47)
- Eroski Cono Sabor Limón (Similarity score: 13.27)
- Profiteroles (Similarity score: 15.93)
- Bonta Divina Bonta Divina Profiteroles X2 +1 Gratuit Ea (Similarity score: 17.27)
- Emmi Bontà Divina Profiteroles (Similarity score: 17.50)
- Ice Cream (Similarity score: 17.74)
- Til The Cows Come Home Please Sir, I Want S'more Graham Cracker Ice Cream With Marshmallow Swirls, Graham Crunch And Chocolate Flavored Chunks (Similarity score: 19.39)
- Italiamo,lidl Torta Della Nonna (Similarity score: 20.50)
- Toffee Loves Coffee Ice Cream With Chocolate Coated Almond Toffee Candy, Toffee Loves Coffee (Similarity score: 20.65)
- Tarte Normande 6 Personnes (Similarity score: 21.46)
- Profiteroles (Similarity score: 21.69)
- Profiteroles (Similarity score: 21.69)
- Friendly's Ice Cream Llc Friendly's, Premium Ice Cream Cake, Chocolate Vanilla (Similarity score: 22.10)
Ingredients List
- E1510
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)