Wrap houmous falafel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6.3g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.3g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.942528735632186% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.9% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 4 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 8.1g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 8.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Meijer Macaroni Salad (Similarity score: 11.34)
- Meijer Inc Macaroni Salad (Similarity score: 11.34)
- Chicken Tandori Wrap (Similarity score: 11.43)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 14.23)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 14.23)
- Seasnax Roasted & Seasoned Seaweed (Similarity score: 15.74)
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 16.51)
- Hacendado Pan De Molde Sin Corteza Multicereal (Similarity score: 16.60)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 18.41)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 18.41)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 18.41)
- Settele Dampfnudeln ';hefeklöße'; (Similarity score: 18.64)
- Tesco Finest Salmon, Spinach And Lemon Fishcakes (Similarity score: 18.89)
- Red Pepper Houmous (Similarity score: 18.97)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 19.03)