Red pepper houmous
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 5.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.6 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.515151515151514% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.5% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -3 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Le P'tit Chicken & Fries (Similarity score: 9.04)
- Starbucks Sure As Eggs Is Eggs (Similarity score: 11.26)
- Chicken Tandori Wrap (Similarity score: 13.16)
- Les Snorôs Gaufres Aux Légumes Aux Baies Nordiqurs (Similarity score: 17.65)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 18.41)
- Totino's Totinos Stuffed Nachos Chsy Chckn (Similarity score: 18.41)
- Spaña Sol Calamars Dans Son Encre (Similarity score: 18.49)
- Calamars Sauce Americaine (Similarity score: 18.49)
- Calamars En Morceau (Similarity score: 18.49)
- Wrap Houmous Falafel (Similarity score: 18.97)
- Birds Eye Gluten Free 2 Southern Fried Chicken In Breadcrumbs (Similarity score: 19.08)
- Delhaize Salade D'oeufs (Similarity score: 19.79)
- Bakehouse Seeded Soft Sliced Gluten Free Bread (Similarity score: 20.35)
- Tesco Finest Salmon, Spinach And Lemon Fishcakes (Similarity score: 20.68)
- Esselunga Equilibrio,esselunga Burger Vegetali Fave Quinoa E Curcuma (Similarity score: 21.04)
Ingredients List
- Cooked Chickpeas
- Red Bell Pepper
- Water
- Rapeseed Oil
- Sesame Paste
- Concentrated Lemon Juice
- Salt
- Garlic Puree
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)