Organic chocolate ice cream peanut butter cup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1201kj (288 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1201kj (288 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 5.75g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.75g |
| Saturated Fat | 8.05g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 46.693735498839914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 92mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 92mg |
| Sugars | 28.74g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.74g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 11.52)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 11.83)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 13.68)
- Kroger Kroger, Deluxe Ice Cream, Triple Brownie (Similarity score: 14.55)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 14.85)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 16.50)
- Chocolate Eclair Creamy Center In Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch Bars, Chocolate Eclair (Similarity score: 16.54)
- Big Drum Dessert Cones (Similarity score: 16.87)
- 2nd St Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 16.94)
- Ice Cream (Similarity score: 17.89)
- Custard Chocolate Cake (Similarity score: 19.01)
- Lidl,milbona Toffee Cheesecakes (Similarity score: 19.28)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 19.67)
- Thiriet Voyage Enchanté (Similarity score: 20.68)
- Cake Flavored Ice Cream With Cake Pieces, Frosting Bits And A Candy Confetti Ribbon (Similarity score: 20.81)
Ingredients List
- Whole Milk
- Cream
- Evaporated Cane Juice
- Peanut Butter
- Peanut Butter Cups
- Cocoa Powder
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)