Cake flavored ice cream with cake pieces, frosting bits and a candy confetti ribbon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8.41g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 52.926368785399625% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.9% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 89mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89mg |
| Sugars | 27.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 9.58)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Cookie Core, Ice Cream, Spectacular Speculoos (Similarity score: 9.62)
- Country Dairy Chocolate Ice Cream With Brownie Pieces & A Fudge Swirl (Similarity score: 12.78)
- Ben & Jerry's,unilever Ben & Jerry's Glace Pot Raspberry Cheesecake (Similarity score: 13.39)
- Safeway Select, Premium Ice Cream, Denali Extreme Moose Trackers (Similarity score: 15.63)
- Ben & Jerry's, Unilever Chocolate & Peanut Butter Ice Creams With Mini Peanut Butter Cups & A Peanut Butter Fudge Core, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 15.79)
- 2nd St Creamery Cookie Dough Flavored Ice Cream With Cookie Dough Swirls And Chunks Of Chocolate And Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 16.04)
- Tarte Citron Surgelée (Similarity score: 16.80)
- Ice Cream (Similarity score: 17.32)
- Hood Ice Cream (Similarity score: 17.61)
- Pierre's Pierre's, Ultimate Ice Cream, Cookie Butter Fudge Chunk (Similarity score: 17.88)
- Weis Premium Ice Cream (Similarity score: 17.89)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Chocolate (Similarity score: 18.94)
- Picard Bûche Glacée, La Boite À Musique De Noël (Similarity score: 19.46)
- Lidl,milbona Toffee Cheesecakes (Similarity score: 19.48)
Ingredients List
- Cream
- Natural Flavouring
- Stabiliser
- Emulsifier
- E471
- E412
- E407
- E433
- Confetti Swirl Ribbon
- Skimmed Milk
- Sugar
- Cakes
- Vanilla Cream Flavor Base
- Frosting Pieces
- Corn Syrup
- Whey Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)