3 Fellers Pumpkin Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.6923076923076925 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.7 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 9.59g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 58.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 173.73600000000002mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 173.7mg |
| Sugars | 17.81g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.81g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- The Fillo Factory Inc Strudel (Similarity score: 15.46)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.92)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Roll With Chocolate Cookie Crunch Inside & Out, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 17.08)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 18.63)
- Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 18.88)
- Cafe Jacqueline Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 18.88)
- U Saveurs, U Mini Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 19.19)
- Ice Cream Sandwiches Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 20.82)
- Loison Panettone (Similarity score: 20.97)
- Chocolate Spread (Similarity score: 22.11)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 22.17)
- Bridge City Baking Llc Bridge City Baking, Lemon Mist Cheesecake (Similarity score: 22.58)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 23.54)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 24.16)
- Mini Éclair Chocolat Vanille (Similarity score: 24.38)
Ingredients List
- Pumpkin
- Pumpkin Spice
- Salt
- Vanilla Extract
- Chia
- Sweetened Condensed Milk
- Unsalted Butter
- Whole Egg
- White Rice Flour
- Tapioca Starch
- Granulated Sugar
- Brown Rice Flour
- Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)