Chef To Go Select Flan pâtissier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.5g |
| Saturated Fat | 9.6g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 64% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64% |
| Saturated Fat Value | 9.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Gooey Butter Cake Ice Cream (Similarity score: 19.25)
- Loison Panettone (Similarity score: 20.00)
- Coconut Mousse Dessert Creme (Similarity score: 20.32)
- Ice Cream Cookie Sandwiches (Similarity score: 21.86)
- M&m's Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.86)
- Cookie Sandwiches (Similarity score: 22.57)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 22.81)
- 3 Fellers Pumpkin Pie (Similarity score: 23.54)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 23.90)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream Cones (Similarity score: 24.02)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 24.36)
- Tropezienne X2 (Similarity score: 24.43)
- Strawberry & Vanilla Ice Cream Crunchie Cake Covered In Creamy Whipped Icing & Loaded With Crunchies (Similarity score: 24.45)
- Panettone Rum E Cioccolato (Similarity score: 24.59)
- Cheese Cake (Similarity score: 25.25)
Ingredients List
- Water
- Modified Corn Starch
- Corn Starch
- Salt
- Colour
- Celery
- Fish
- Wheat Flour
- Sugar
- Butter
- Whole Milk Powder
- Fresh Egg
- Filling
- Butter
- Concentrate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)