Algida Algida stellati isabella potì
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.5 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 78.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.6% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 20 |
| Sodium | 132mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 132mg |
| Sugars | 28g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Klondike,unilever Choco Taco (Similarity score: 14.04)
- Rewe Feine Welt Tiramisu Mit Spekulatiusbröseln (Similarity score: 16.71)
- Drumstick 6 X Minis Boysenberry Swirl (Similarity score: 18.72)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 22.45)
- Despar,spar Mini Snackbiscotto (Similarity score: 23.34)
- Profiteroles Limón (Similarity score: 23.67)
- Rich Products Corp Candy Bar Creamy Vanilla Ice Cream With Chocolate Sauce & Nestle Butterfinger Candy Pieces On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust With Whipped Topping Sundae Premium Ice Cream Cake, Candy Bar (Similarity score: 24.73)
- Casino Cornet Casino Caramel Bs (Similarity score: 24.85)
- Lemon Cake Roll With Creme Filling, Lemon Creme (Similarity score: 25.01)
- Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 26.24)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 26.50)
- Mousse Shooter (Similarity score: 26.74)
- Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 27.18)
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 27.18)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Creamy Chocolate Reduced Fat Ice Cream In A Cone Dipped In Chocolate Flavored Coating Topped With Cookie Pieces, Chocolate Lovers (Similarity score: 27.79)
Ingredients List
- Sugar
- Glucose Syrup
- Butter
- Concentrated Lemon Juice
- Whole Milk Powder
- Emulsifier
- Vanilla Pod
- Cocoa Butter
- Egg Yolk
- Potato Starch
- Skimmed Milk Powder
- Modified Corn Starch
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Sweetened Condensed Milk
- Thickener
- Caramelised Sugar Syrup
- Colour
- Acidity Regulator
- Skimmed Milk
- Water
- Lactose And Milk Proteins
- Barley Malt Extract
- Lactose
- Glazing Agent
- Raising Agent
- Barley Malt Flour
- Molasses
- Vegetable Oil
- Cream
- Skimmed Milk Powder
- Concentrate
- Glucose Fructose Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)