Mousse au chocolat au lait
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1251kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1251kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 16.1g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 74.53703703703704% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74.5% |
| Saturated Fat Value | 16.1g |
| Score | 18 |
| Sodium | 115.99999999999999mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 116mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Au Chocolat Au Lait, Bol De (Similarity score: 0.00)
- Profiteroles Limón (Similarity score: 16.58)
- Purple Cow 12 Crispy Crunch Bars (Similarity score: 16.99)
- Ice Cream Crunch Bars (Similarity score: 16.99)
- Häagen Dazs Tiramisu Speculoos (Similarity score: 17.25)
- Nutty Buddy Sundae Cones (Similarity score: 17.31)
- Sundae Ice Cream Cone (Similarity score: 18.48)
- Nestle,extrème,mystère Le Mystère Créations Caramel Beurre Salé Éclats De Macaron (Similarity score: 18.72)
- Pandoro Con Crema Al Limone (Similarity score: 18.90)
- Lidl Gelatelli, Erdbeer Crisp (Similarity score: 19.38)
- Klein's Real Kosher Classic Treat Ice Cream Nutty Cone (Similarity score: 19.70)
- Motta,nestlé Extrême Panna (Similarity score: 20.36)
- Ahold Vanilla Sundae Cones (Similarity score: 20.52)
- Carrefour Profiteroles Au Cacao (Similarity score: 20.76)
- Esselunga Cono Alla Panna (Similarity score: 21.47)