alliance Bio Lentilles corail Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27.7g |
| Saturated Fat | 0.14g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.5% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 1.29g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hiper Dino Cafe Soluble Descafeinado (Similarity score: 25.71)
- Azuki (Similarity score: 29.41)
- Arachides Blanches Roties (Similarity score: 30.44)
- Hladnic Uljara Kamilica (Similarity score: 30.85)
- Melvit Bulgur Kasza Zvermicelli(with Vermicelli) (Similarity score: 31.07)
- Farine De Chanvre Française Bio (Similarity score: 33.21)
- Fresh Fusilli Egg Pasta (Similarity score: 33.57)
- Esselunga Pappardelle Sfoglia Rustica (Similarity score: 34.63)
- East To West Artisan Bakery White Flatbread Wraps (Similarity score: 35.06)
- Organax Smoothie Mix Daily Boost (Similarity score: 35.08)
- Salutem Lentilhas Verdes (Similarity score: 35.10)
- Salutem Lentejas Rojas (Similarity score: 35.10)
- Tesco Tesco Short Spaghetti (Similarity score: 35.26)
- Bonarea Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 35.79)
- Roche Bros Fresh Fettucine (Similarity score: 36.34)