ALMARE Seafood,Almare Sardinen mit Zitrone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1284kj (307 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1284kj (307 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.833333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.8% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 2 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Armada,almare Sardinen Mit Chili (Similarity score: 28.82)
- Liquirizia Purissima (Similarity score: 30.74)
- Tronchetti Pastilles De Réglisse (Similarity score: 30.74)
- Les Mouettes D'arvor Anchois Millésimés À L'huile D'olive (Similarity score: 30.77)
- World Table Jamon Serrano Rebanado (Similarity score: 31.74)
- Maayane Caviar D'aubergines (Similarity score: 32.74)
- Maayane Caviar D'aubergine (Similarity score: 32.90)
- Hummus De Lentejas (Similarity score: 34.84)
- Vegetalia Tempeh De Garbanzos (Similarity score: 35.21)
- Uncle John's Bakery Tea Bread (Similarity score: 35.49)
- Rillettes De Rascasse 130 Ml (Similarity score: 35.73)
- Shine Detomix Ecológico (Similarity score: 36.05)
- Le Trésor Des Dieux Filets De Maquereaux (Similarity score: 36.15)
- Sunshine Burgers Falafel 3 Organic Veggie Burgers (Similarity score: 36.78)
- Ceci (Similarity score: 38.39)
Ingredients List
- Sardine
- Sunflower Oil
- Lemon
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)