WORLD TABLE JAMON SERRANO REBANADO
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1292.5kj (309 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1292.5kj (309 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27.9g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 30.87557603686636% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.9% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 167.64000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 167.6mg |
| Sugars | 0.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Almare Seafood,almare Sardinen Mit Zitrone (Similarity score: 31.74)
- Rillettes De Rascasse 130 Ml (Similarity score: 33.34)
- Les Mouettes D'arvor Anchois Millésimés À L'huile D'olive (Similarity score: 33.96)
- 6 Éclairs Café (Similarity score: 34.95)
- Vegetalia Tempeh De Garbanzos (Similarity score: 36.34)
- Asda Ultimate Steak & Ale Pie (Similarity score: 38.65)
- Hueso Vacuno Preparado De Carne (Similarity score: 40.31)
- Biocoop Cappelletti Bleu & Noix (Similarity score: 41.03)
- Josiane Sardine (Similarity score: 41.10)
- Myprotein,my Protein Cereal Bar Chocolat (Similarity score: 42.44)
- Myprotein Virtue Bar Double Chocolate (Similarity score: 42.44)
- Maayane Houmous Premium (Similarity score: 43.06)
- Iberitos Paté A La Pimienta (Similarity score: 44.71)
- Original Non Dairy Protein Shake (Similarity score: 44.81)
- Low Carb Fibre Rich Tortilla Bread 6 X (390g) (Similarity score: 45.72)
Ingredients List
- Iodised Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)