Organic vanilla bean ice cream, vanilla beans
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.35g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.35g |
| Saturated Fat | 8.24g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 58.35694050991502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 17.65g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.65g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 0.00)
- Mcconnell's Ice Cream Chocolate Covered Strawberries Fine Ice Creams (Similarity score: 7.28)
- Crème Dessert Noir (Similarity score: 8.18)
- Three Twins Organic Inc Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Banana Nut Confetti (Similarity score: 8.31)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 10.77)
- Erhard Creme Glacée Marron De L Ardheche (Similarity score: 11.73)
- Alnatura Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 12.35)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 12.55)
- Picard Bûche Glacée Vanille Miel (Similarity score: 12.57)
- Supreme (Similarity score: 13.24)
- Devonshire Style Cream Dip (Similarity score: 13.64)
- Mucci Tricolor (Similarity score: 13.93)
- Conad Tartufo Nero (Similarity score: 14.00)
- Bonarea Helado Chocolate (Similarity score: 15.05)
- Grandeur Nature Crème Café (Similarity score: 15.22)
Ingredients List
- Milk
- Cream
- Evaporated Cane Juice
- Egg Yolk
- Skimmed Milk
- Vanilla Extract
- Vanilla Pod
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)