Three Twins Organic Inc. Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Banana Nut Confetti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 887kj (212 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 887kj (212 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.5300000000000002g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.53g |
| Saturated Fat | 7.06g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 54.559505409582684% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 12 |
| Sodium | 35mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 35mg |
| Sugars | 21.18g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Picard Bûche Glacée Vanille Miel (Similarity score: 7.56)
- Organic Vanilla Bean Ice Cream, Vanilla Beans (Similarity score: 8.31)
- Three Twins Ice Cream Three Twins Ice Cream, Organic Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 8.31)
- Crème Dessert Noir (Similarity score: 9.44)
- Alnatura Crème Glacée Vanille (Similarity score: 9.94)
- Raimo Glace Artisanale Chocolat Noir (Similarity score: 10.66)
- Mcconnell's Ice Cream Chocolate Covered Strawberries Fine Ice Creams (Similarity score: 11.20)
- Conad Tartufo Nero (Similarity score: 11.34)
- Bonarea Helado Chocolate (Similarity score: 13.59)
- Supreme (Similarity score: 13.81)
- Alnatura Crème Glacée Au Chocolat (Similarity score: 14.04)
- Gelato Amarena (Similarity score: 14.18)
- Ingman,unilever Kingis Minttu (Similarity score: 14.45)
- Belle France Crème Glacée Au Café (Similarity score: 14.50)
- Erhard Creme Glacée Marron De L Ardheche (Similarity score: 14.92)
Ingredients List
- Milk
- Soya Oil
- Banana Puree
- Cream
- Cane Sugar
- Chocolate Pieces
- Walnut
- Skimmed Milk
- Egg Yolk
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)