Alpine Breads Super Natural Sourdough Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1080kj (259 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1080kj (259 calories/kcal) |
| Fiber | 9.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 16.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.1g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.071428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -6 |
| Sodium | 34.544000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 34.5mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Valley Fine Foods Company Spaghetti Pasta (Similarity score: 17.11)
- Porzioni Di Filetto Di Salmone (Similarity score: 21.88)
- Bio Sonne Dulano Lyoner Mit Champignons (Similarity score: 25.82)
- Hacendado Salvado Trigo Integral (Similarity score: 26.13)
- Pates Fraiches (Similarity score: 26.17)
- Findus Crousti' Express Long Frites (Similarity score: 26.25)
- Findus Frites Crousti' Express La Classique (Similarity score: 26.28)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 26.65)
- Shaw's No Salt Added Wheat Bread (Similarity score: 27.30)
- Findus Frites Crousti' Expresse L'allumette (Similarity score: 27.36)
- La Campagna,icewind Tagliatelle (Similarity score: 28.18)
- Zen Monkey Overnight Strawberry Oatmeal With Almond Milk (Similarity score: 28.64)
- Findus Mikrofädiga Pommes Frites (Similarity score: 28.75)
- La Sirena Aros De Cebolla Empanados (Similarity score: 29.05)
- Deluxe,lidl Tagliolini (Similarity score: 29.30)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Lentils
- Kibbled Soy
- Wheat Gluten
- Iodised Salt
- Yeast
- Emulsifier
- Vitamins
- Thiamin
- Folate
- Water
- Seed
- Soy Grits
- Sprouted Mixed Grains
- Fermented Rye Sour
- Kibbled Barley
- Kibbled Rye
- Kibbled Mung Beans
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)