Findus Crousti' Express Long Frites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 4.1 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 3.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.3g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 9.166666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9.2% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Findus Mikrofädiga Pommes Frites (Similarity score: 5.34)
- Findus Frites Crousti' Express La Classique (Similarity score: 5.35)
- Findus Frites Crousti' Expresse L'allumette (Similarity score: 7.85)
- Moma Oat Barista Edition Unsweetened (Similarity score: 13.40)
- Bio Sonne Dulano Lyoner Mit Champignons (Similarity score: 15.00)
- Meiji Meiji Mini Assort (Similarity score: 17.76)
- Giuseppe Giusti Crema A Base Di Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 18.27)
- Rice Dream,dream & Joya Almond Hazelnut Amande Noisette (Similarity score: 22.65)
- Shaw's No Salt Added Wheat Bread (Similarity score: 22.96)
- Hacendado Salvado Trigo Integral (Similarity score: 23.16)
- La Sirena Aros De Cebolla Empanados (Similarity score: 23.96)
- Valley Fine Foods Company Spaghetti Pasta (Similarity score: 24.12)
- Hacendado Hummus De Aguacate (Similarity score: 25.25)
- Mini Gambull Machine (Similarity score: 26.15)
- Thiriet Mini Crêpes Bio (Similarity score: 26.19)
Ingredients List
- Potato
- Sunflower Oil
- Dextrose
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)