Findus Mikrofädiga Pommes Frites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1073kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1073kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.7 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 7.6923076923076925% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.7% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Findus Crousti' Express Long Frites (Similarity score: 5.34)
- Findus Frites Crousti' Express La Classique (Similarity score: 7.00)
- Findus Frites Crousti' Expresse L'allumette (Similarity score: 8.12)
- Moma Oat Barista Edition Unsweetened (Similarity score: 10.05)
- Bio Sonne Dulano Lyoner Mit Champignons (Similarity score: 12.86)
- Meiji Meiji Mini Assort (Similarity score: 13.90)
- Giuseppe Giusti Crema A Base Di Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 14.28)
- Rice Dream,dream & Joya Almond Hazelnut Amande Noisette (Similarity score: 19.45)
- Hacendado Salvado Trigo Integral (Similarity score: 21.38)
- La Sirena Aros De Cebolla Empanados (Similarity score: 24.34)
- Mini Gambull Machine (Similarity score: 24.35)
- Shaw's No Salt Added Wheat Bread (Similarity score: 24.65)
- Hacendado Hummus De Aguacate (Similarity score: 25.03)
- Thiriet Mini Crêpes Bio (Similarity score: 25.08)
- Valley Fine Foods Company Spaghetti Pasta (Similarity score: 26.99)
Ingredients List
- Potato
- Rapeseed Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)