Findus Frites Crousti' Expresse l'Allumette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.727272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.7% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Findus Crousti' Express Long Frites (Similarity score: 7.85)
- Findus Mikrofädiga Pommes Frites (Similarity score: 8.12)
- Findus Frites Crousti' Express La Classique (Similarity score: 9.52)
- Moma Oat Barista Edition Unsweetened (Similarity score: 13.14)
- Bio Sonne Dulano Lyoner Mit Champignons (Similarity score: 13.16)
- Hacendado Hummus De Aguacate (Similarity score: 18.51)
- Rice Dream,dream & Joya Almond Hazelnut Amande Noisette (Similarity score: 18.93)
- Hacendado Salvado Trigo Integral (Similarity score: 18.98)
- Meiji Meiji Mini Assort (Similarity score: 20.28)
- Giuseppe Giusti Crema A Base Di Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 20.64)
- La Sirena Aros De Cebolla Empanados (Similarity score: 22.02)
- Thiriet Mini Crêpes Bio (Similarity score: 22.63)
- Valley Fine Foods Company Spaghetti Pasta (Similarity score: 25.11)
- Alpine Breads Super Natural Sourdough Bread (Similarity score: 27.36)
- Pizzicata Base Pizza “pizzicata” (Similarity score: 27.57)