Perrin Ravioli à La Daube Provencale, La Barquette De 330 Gr
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1092kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1092kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.5g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 29.411764705882355% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.4% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 0 |
| Sodium | 128mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 128mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bimbo Bollos Artesano (Similarity score: 17.58)
- Tagliatelle All’uovo (Similarity score: 22.36)
- Molino Azzurro Triangolini Pesto Pâtes Fraîches (Similarity score: 22.90)
- Petit Navire Filets De Maquereaux À Poêler (Similarity score: 23.72)
- Iswari Hierba De Trigo En Polvo (Similarity score: 26.25)
- Picard 2 Cailles Farcies Au Bloc De Foie Gras De Canard Semi Désossées Surgelées (Similarity score: 26.29)
- E Leclerc Crepes (Similarity score: 26.41)
- Fraisier (Similarity score: 26.95)
- Bimbo Pan Con Centeno (Similarity score: 27.25)
- Waitrose Essential Waitrose 2 Garlic Breaded Chicken Kievs (Similarity score: 27.32)
- Rugen Fisch Rugen Fisch, Herring Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 29.06)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Cheese Ravioletti (Similarity score: 30.57)
- Freshasia Foods Azuki Ben Bun (Similarity score: 31.16)
- Pizza Saumon Traiteur (Similarity score: 31.95)
- Grefusa Pipas Al Punto De Sal (Similarity score: 32.05)