Alsultan sweets MIXED SWEETS
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 38.88888888888889% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 38.9% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cadbury Wunderbar (Similarity score: 13.93)
- La Pateliere Nappage Au Chocolat La Pateliere (Similarity score: 23.43)
- Chinatown Glutinous Rice Ball (Similarity score: 26.50)
- Bertagni Fettucine Tre Colori (Similarity score: 26.97)
- Cheesecake Aux Fruits Rouges (Similarity score: 27.23)
- Erhard Traineau 3 Chocolats Erhard 1650ml (Similarity score: 27.72)
- Panorient Pains Du Monde Suédois Ronds (Similarity score: 34.33)
- Ppura Tomatensauce Mit Mascarpone (Similarity score: 34.61)
- Ba Pla! Tortilhous (Similarity score: 35.03)
- Terrine Grand Père (Similarity score: 35.05)
- Higos Coll De Dama (Similarity score: 35.84)
- Rauch Rauch Happy Day, Rote Traube (Similarity score: 36.03)
- Ba Pla! La Pâte Tarnaise (Similarity score: 36.09)
- Michel Bolard Pâté En Croûte (Similarity score: 36.85)
- Epicurillades Pâte De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 37.30)