Erhard Traineau 3 Chocolats Erhard 1650ml
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.29 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 45.50898203592814% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45.5% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 28.4g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cheesecake Aux Fruits Rouges (Similarity score: 3.82)
- Cadbury Wunderbar (Similarity score: 24.48)
- Pain Au Raisin Aop (Similarity score: 25.85)
- Panettone Sans Gluten Bio (Similarity score: 26.35)
- Tartelettes Fraises (Similarity score: 26.51)
- Alsultan Sweets Mixed Sweets (Similarity score: 27.72)
- Happy Apple Co Caramel Apple Grand Gourmet Triple Chocolate Turtle, Caramel Apple (Similarity score: 29.64)
- Crème Brûlée (Similarity score: 29.77)
- Honeycomb Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 30.29)
- Ad Visor Van Leeuwen, Vegan Ice Cream, Coconuts & Cashews, Salted Caramel (Similarity score: 30.50)
- La Veggisserie Veggine Fraisier (Similarity score: 30.74)
- Coffee (Similarity score: 31.69)
- Epicurillades Pâte De Campagne À L'ancienne (Similarity score: 32.02)
- Picard 8 Cœurs Glacés (Similarity score: 32.62)
- Shahin Cassam Chenai Madecasse, Madagascar Chocolate, Cinnamon & Chili Pepper (Similarity score: 32.78)
Ingredients List
- Butterfat
- Chocolate
- Emulsifier
- Gelling Agent
- E412
- E466
- Sugar
- Milk Chocolate
- Sugar
- Egg Yolk
- Dark Chocolate
- Butterfat
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Hazelnut Paste
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Pasteurized Cream
- E412
- Crocant
- Glucose Syrup
- White Chocolate
- Pasteurized Cream
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Powder
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Flavouring
- Coating
- Dark Chocolate
- Grated Coconut
- Sterilized Cream
- Invert Sugar Syrup
- Natural Flavouring
- Wheat Dextrose
- Filling
- Chocolate Pieces
- Skimmed Milk Powder
- Lactose And Milk Proteins
- Invert Sugar Syrup
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)