Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Banana split banana ice cream, fudge and strawberry swirls, pineapple, nuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 895kj (214 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 895kj (214 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.91g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.91g |
| Saturated Fat | 4.85g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 49.948506694129755% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.9% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 10 |
| Sodium | 58mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58mg |
| Sugars | 26.21g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Façon Rocher (Similarity score: 9.30)
- Erhard Crème Glacée Pistache (Similarity score: 13.47)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.41)
- Food Marketing Consultants Inc San Bernardo, Italian Escapes, Premium Ice Cream, Spumoni (Similarity score: 14.55)
- Carrefour Vanille Chouchou (Similarity score: 14.66)
- Shur Fine, Western Family Foods Inc Creamery Select Premium Ice Cream, Strawberry & Homestyle Vanilla, Strawberry & Homestyle Vanilla (Similarity score: 14.71)
- Altiflore Crème Glacée Cornes De Gazelle (Similarity score: 14.77)
- Billa Cremiger Eisgenuss Pistazie Vanille Nougat (Similarity score: 14.77)
- Ice Cream (Similarity score: 14.91)
- Open Nature Italian Style Frozen Dairy Dessert Gelato (Similarity score: 14.94)
- Turkey Hill All Natural Ice Cream (Similarity score: 14.97)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 15.08)
- Magnolia Ube Sweet Purple Yam Ice Cream (Similarity score: 15.45)
- U Bac Vanille Macadamia (Similarity score: 15.52)
- Chocolate Ice Cream (Similarity score: 15.52)
Ingredients List
- Milk
- Pineapple
- Nut
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Carob Bean Gum
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Skimmed Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Strawberry Swirl
- Banana Puree
- Fudge Swirl
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)