Altiflore Tiramisu
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 85.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 85.7% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Chocolat Liegeois, 255g (Similarity score: 9.96)
- Nestle Feuilles Craquantes Vanille Caramel Beurre Salé (Similarity score: 11.47)
- G7 Glace Panna Cotta (Similarity score: 11.84)
- Rewe,ja! Sandwich Fürst Pückler Art (Similarity score: 12.31)
- Vitasia Coconut Ice Cream (Similarity score: 12.45)
- Bonàrea Bloc 3 Gustos (Similarity score: 14.06)
- Carte D'or Helado De Tres Chocolates Tarrina (Similarity score: 14.16)
- Cora Buche Glacée (Similarity score: 14.28)
- G7 Panna Con Fragole (Similarity score: 15.17)
- Auchan,froneri Gelado Sabor Doce De Leite (Similarity score: 15.28)
- Alteza Helado Dulce De Leche (Similarity score: 15.35)
- Miko Cornetto Cookies'n'dream (Similarity score: 17.64)
- Leader Price Glace Chocolat Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 18.75)
- Despar,spar Gelato Variegato Al Caffè (Similarity score: 19.20)
- Delhaize Crème Glacée Vanille À La Crème Fraîche (Similarity score: 19.24)