Alteza Helado dulce de leche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 900kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 900kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 6.6g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 6.6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 29.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan,froneri Gelado Sabor Doce De Leite (Similarity score: 0.14)
- Cora Buche Glacée (Similarity score: 4.40)
- G7 Panna Con Fragole (Similarity score: 4.92)
- Despar,spar Gelato Variegato Al Caffè (Similarity score: 9.77)
- Sammontana Trancio Gelato (Similarity score: 11.93)
- Cora Chocolat Liegeois, 255g (Similarity score: 13.53)
- Altiflore Tiramisu (Similarity score: 15.35)
- Vitasia Coconut Ice Cream (Similarity score: 16.32)
- Triple Chocolate Gelato (Similarity score: 17.36)
- Nestle Feuilles Craquantes Vanille Caramel Beurre Salé (Similarity score: 17.61)
- Casino Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 18.12)
- Gelato D'italia Gelato Coupes Cafe X2 (Similarity score: 18.70)
- Duc De Coeur,lidl Noblissima Creme Brulee (Similarity score: 19.64)
- Fieldbrook Foods Corp Ice Cream (Similarity score: 20.28)
- Clover Valley Ice Cream (Similarity score: 20.28)