Nestle Feuilles craquantes vanille caramel beurre salé
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0.5 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.7g |
| Saturated Fat | 8.9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 80.9090909090909% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 80.9% |
| Saturated Fat Value | 8.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Chocolat Liegeois, 255g (Similarity score: 11.41)
- Altiflore Tiramisu (Similarity score: 11.47)
- Chocolate Eclair Sweet Chocolate Center In Artificially Flavored Vanilla Ice Cream Coated With Cake Crunch (Similarity score: 12.35)
- Delhaize Crème Glacée Vanille À La Crème Fraîche (Similarity score: 13.51)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 14.54)
- Cora Buche Glacée (Similarity score: 15.04)
- Leader Price Glace Chocolat Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 15.43)
- Ice Cream (Similarity score: 16.27)
- Despar,spar Gelato Variegato Al Caffè (Similarity score: 16.69)
- River Valley Foods Inc Ice Cream (Similarity score: 16.82)
- Auchan,froneri Gelado Sabor Doce De Leite (Similarity score: 17.53)
- Alteza Helado Dulce De Leche (Similarity score: 17.61)
- Nestlé Mousse De Vainilla Con Finas Y Crujientes Láminas De Cacao (Similarity score: 18.31)
- Vitasia Coconut Ice Cream (Similarity score: 18.31)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 18.69)