America's Choice Pork Baby Back Ribs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 987kj (236 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 987kj (236 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.86g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.86g |
| Saturated Fat | 4.29g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 35.33772652388797% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 35.3% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 207mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 207mg |
| Sugars | 18.57g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Assorted Mini Donuts (Similarity score: 21.34)
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 22.18)
- Bread Pudding Slice (Similarity score: 23.71)
- Creperie Du Menhir Crêpes De Froment (Similarity score: 25.08)
- La Platine,sarl La Platine Manio Crakers (Similarity score: 26.05)
- Apple Pie (Similarity score: 28.53)
- Fiiler Pan Unicornio (Similarity score: 29.12)
- André Krief Burger Au Veau (Similarity score: 29.22)
- Apple Pies (Similarity score: 29.71)
- Pâté De Campagne Au Gris De Toul (Similarity score: 30.57)
- Pâte De Campagne Au Vin Gris Des Côtes De Toul (Similarity score: 30.57)
- Sottili & Fragranti,food Italia Margherita Pizza (Similarity score: 30.62)
- Pierożek Gołąbki Z Mięsem (Similarity score: 30.70)
- Profiterole 8pk (Similarity score: 30.99)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 31.48)
Ingredients List
- Baby Pork Back Ribs In Sauce
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)