Assorted mini donuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 983kj (235 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 983.0kj (235 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.0g |
| Saturated Fat | 4.5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 40.909090909090914% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 40.9% |
| Saturated Fat Value | 4.5g |
| Score | 10 |
| Sodium | 200.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200.0mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Platine,sarl La Platine Manio Crakers (Similarity score: 11.19)
- Profiterole 8pk (Similarity score: 17.70)
- Lemon Meringue Pie, Lemon Meringue (Similarity score: 19.37)
- Bonert's Slice Of Pie Pumpkin Pie (Similarity score: 19.53)
- America's Choice Pork Baby Back Ribs (Similarity score: 21.34)
- Bread Pudding Slice (Similarity score: 23.36)
- Nabisco Lunchbox Cookies Bites 1x1 Oz (Similarity score: 25.94)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 27.39)
- Fiiler Pan Unicornio (Similarity score: 27.42)
- Strawberry Rhubarb Pie (Similarity score: 27.55)
- Leclerc Crepe Nature X4 (Similarity score: 28.28)
- Leclerc Crêpes Maison (Similarity score: 28.28)
- Peanut Butter Swirl Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Crunch Candy Pieces, Peanut Butter Swirl (Similarity score: 28.56)
- Pizza Margherita (Similarity score: 29.04)
- Creperie Du Menhir Crêpes De Froment (Similarity score: 29.07)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- E500ii
- Sodium Alu
- Water
- Palm Oil
- Sugar
- And Less Of
- Soya Flour
- Raising Agent
- Sodium Acid Pyro
- Phosphate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)