Amy's, Amy's Kitchen Inc. Roasted vegetable pizza, roasted vegetable
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1060kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1060kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 2.36 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.36 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.19g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.19g |
| Saturated Fat | 1.18g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.333333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.3% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 1 |
| Sodium | 159mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 159mg |
| Sugars | 5.01g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taboule (Similarity score: 6.74)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 11.61)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 11.74)
- Tesco Tesco Plant Chef Breaded Nuggets (Similarity score: 16.04)
- Bread Sinclair Gluten Free Bread (Similarity score: 16.52)
- Régalette 4 Crêpes Fines Sucrées Et Vanillées Sans Gluten (Similarity score: 16.88)
- Ametller Origen Espirales Con Salmón Y Pesto (Similarity score: 18.13)
- Crownfield Ovesná Kaše Jahoda (Similarity score: 20.45)
- Crustarmor Rillettes De Maquereau A La Creole (Similarity score: 20.52)
- El Cazo Méxicano Flautas De Res (Similarity score: 20.81)
- 4 Pavés De Saumon (Similarity score: 21.20)
- Rillettes De Maquereaux À La Créole (Similarity score: 21.66)
- Picard 6 Pancakes Noisette Chocolat (Similarity score: 22.14)
- Pc Thins Whole Grain Round White Buns (Similarity score: 22.25)
- Andalos Pain Pita Blanc (Similarity score: 23.57)
Ingredients List
- Unbleached Wheat Flour With Wheat Germ And Wheat Bran
- Sea Salt
- Tomato Puree
- Expeller Pressed High Oleic Safflower And Sunflower Oil
- Evaporated Cane Syrup
- Garlic
- Lemon Juice
- Yeast
- Spice
- Black Pepper
- Onion
- Filtered Water
- Artichoke
- Extra Virgin Olive Oil
- Red And Yellow Bell Peppers
- Shiitake
- Agave Syrup
- Balsamic Vinegar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)