Ametller Origen Espirales con salmón y pesto
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.7g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.7g |
| Saturated Fat | 3.2g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 15.238095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.2% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 4 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crustarmor Rillettes De Maquereau A La Creole (Similarity score: 10.34)
- Rillettes De Maquereaux À La Créole (Similarity score: 11.79)
- Habitas Fritas (Similarity score: 14.83)
- Habitas Fritas (Similarity score: 14.83)
- Habitas (Similarity score: 14.91)
- Régalette 4 Crêpes Fines Sucrées Et Vanillées Sans Gluten (Similarity score: 17.31)
- Gourmet Bay Atlantic Salmon Traditional Burger (Similarity score: 17.55)
- Amy's, Amy's Kitchen Inc Roasted Vegetable Pizza, Roasted Vegetable (Similarity score: 18.13)
- 4 Pavés De Saumon (Similarity score: 18.84)
- Eroski Mozzarella Di Bufala Campana (Similarity score: 18.84)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 19.67)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Organic Pecan Feta Salad (Similarity score: 19.72)
- Taboule (Similarity score: 19.83)
- Bread Mix Multigrain Soy & Linseed (Similarity score: 20.14)
- Pizza Capricciosa (Similarity score: 22.21)