Hyvee Mint ice cream with chocolate flavored chips between two chocolate wafers sandwiches, mint chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1184kj (283 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1184kj (283 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 5.83g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.3% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 175mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 175mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Tres Leches Style Cake, Chocolate Tres Leches Style (Similarity score: 9.67)
- Creamy Vanilla Ice Cream Cake With Cookie Pieces Topped With Whipped Icing, Creamy Vanilla (Similarity score: 9.77)
- Pumpkin Bar Cake (Similarity score: 17.06)
- Ice Cream (Similarity score: 17.46)
- 2 Tropéziennes (Similarity score: 18.32)
- Handmade Ice Cream Sandwich (Similarity score: 19.19)
- Ice Cream (Similarity score: 19.65)
- Ice Cream Sandwiches Mint Chocolate Chip, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 19.91)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 20.60)
- Uncle Harry's Premium Ice Cream Roll With Chocolate Cookie Crunch Inside & Out, Chocolate & Vanilla (Similarity score: 21.16)
- Lemon Zest Cheesecake (Similarity score: 21.26)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 21.58)
- Rich Milk Chocolate Ice Cream Perfectly Paired With Swirls Of Real Peanut Butter And Milk Chocolate Peanut Butter Cups (Similarity score: 21.58)
- Chocolate Spread (Similarity score: 21.66)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 22.23)
Ingredients List
- Ice Cream
- Wafer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)