Torta sacher
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1195kj (286 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1195kj (286 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 74% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 74% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 18 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 35g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Something Sweet Inc Meringue Pie (Similarity score: 15.72)
- Carrefour Cheesecake (Similarity score: 18.14)
- Franprix Desserts Glacés Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 24.84)
- Peteet's Famous Cheese Cakes Sweet Potato Cheesecake (Similarity score: 25.47)
- Gelatelli Biscotto 3 Gusti (Similarity score: 25.59)
- Ancel,dr Oetker Mon Gâteau Minute Pépites De Chocolat (Similarity score: 25.69)
- Bridge City Baking Llc Bridge City Baking, Lemon Mist Cheesecake (Similarity score: 26.68)
- Blueberry Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 27.45)
- Chocolate Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 28.01)
- Claim Jumper Coconut Cream Pie, 38 Oz (Similarity score: 28.02)
- Roscón Nata Crema (Similarity score: 28.29)
- Maison Trillaud Crêpe Au Rhum, Trillaud, 4 Pièces (Similarity score: 28.67)
- Unicorn Ice Cream Cake Creamy Pink And Blue Swirled Cake Batter Flavored Ice Cream Layered With Delicious Confetti Cake Crowned With Whipped Topping, Fun Sprinkles And A Sweet Pink Drizzle , Unicorn (Similarity score: 29.21)
- Whole Foods Market Inc Wellspring Creamery, Goat Cheese, Cranberry Orange (Similarity score: 30.24)
- Smicy,marque Repère Cônes Noix De Coco X6 (Similarity score: 30.32)