Atlantic Salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 17.647058823529413% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.6% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Cuisse De Canard De Barbarie (Similarity score: 19.30)
- Sainsbury's Quark (Similarity score: 21.15)
- Lidl Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 22.82)
- Asda Breaded Chicken Burgers (Similarity score: 25.33)
- Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 25.63)
- Premium Angus Beef Pub Style Burgers (Similarity score: 27.69)
- Fresh Ground Pork (Similarity score: 28.43)
- L'étal Du Boucher,socopa Viande Hachée 100% Pur Boeuf (Similarity score: 29.26)
- Organic Chocolate Mousse Cashew Dip, Chocolate Mousse (Similarity score: 30.05)
- L'étal Du Volailler Hauts De Cuisse Poulet (Similarity score: 30.64)
- Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 30.74)
- Bon Area (Similarity score: 31.44)
- Ground Beef 80% 20% (Similarity score: 31.51)
- Ground Beef (Similarity score: 31.52)
- Ground Beef (Similarity score: 31.52)