Asda Extra Special, Asda Malted Farmhouse Sliced Loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1050kj (251 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1050kj (251 calories/kcal) |
| Fiber | 3.86 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 3.86 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 9.09g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.09g |
| Saturated Fat | 0.455g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.2% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -3 |
| Sodium | 255mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 255mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Cocinera Alitas De Pollo Con Pimienta Picante (Similarity score: 18.64)
- Aldi Roosters Chicken Nuggets (Similarity score: 19.19)
- Asda Plant Based Meat Free Chicken Bites (Similarity score: 20.29)
- Consilia Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 20.95)
- Grand Jury Tarte Fromages (Similarity score: 21.50)
- Carrefour Veggie,carrefour Galettes (Similarity score: 23.69)
- Carrefour Galettes (Similarity score: 23.69)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 24.66)
- Cinnamon Glaze Dessert Pizza (Similarity score: 25.32)
- Carrefour Veggie, Carrefour Pané Gourmand Boulgour, Lentilles Corail, Epices Tandoori A La Mozzarella (Similarity score: 26.55)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 26.85)
- Powerful Blueberry & Vanilla Overnight Oats (Similarity score: 27.30)
- Sceb Pain De Mie Complet (Similarity score: 27.41)
- Morrisons Chicken And Bacon Caesar (Similarity score: 27.51)
- La Belle Iloise Sardines À L'huile De Tournesol Et À La Tomate (Similarity score: 27.63)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Wheat Protein
- Malted Wheat Flour
- Wheat Bran
- Kibbled Malted Oats
- Whole Wheat Flour
- Wheat Flakes
- Wheat Flour
- Vegetable Oil
- Sugar
- Soya Flour
- Wheat Flour
- Barley Malt Flour
- Salt
- Spirit Vinegar
- Flour Treatment Agent
- Cereals Containing Gluten
- Not Suitable For Rye Allergy Sufferers
- E170i
- Iron
- E375
- Thiamin
- Water
- Wheat Flakes
- Yeast
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)