Asda Plant based meat-free chicken bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1055kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1055kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 4.7 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 6.666666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 6.7% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Consilia Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 13.43)
- Wheat Pita Bread (Similarity score: 18.47)
- Asda Extra Special, Asda Malted Farmhouse Sliced Loaf (Similarity score: 20.29)
- Carrefour Bio Pain Aux Céréales (Similarity score: 20.66)
- Mon Repas Végétal Escalope Panée Blé (Similarity score: 21.43)
- Aldi Roosters Chicken Nuggets (Similarity score: 22.04)
- La Cocinera Alitas De Pollo Con Pimienta Picante (Similarity score: 22.89)
- House Of Pasta House Of Pasta, Pizza Dough (Similarity score: 22.93)
- Grand Jury Tarte Fromages (Similarity score: 23.69)
- La Belle Iloise Rillettes De Thon Au Poivre Vert (Similarity score: 23.89)
- Qualité & Prix Mozzarella (Similarity score: 24.42)
- Bakers Best Bakers Best Baked Soft Pretzels (Similarity score: 24.84)
- Tesco Breaded Chicken Nuggets (Similarity score: 26.97)
- Sceb Pain De Mie Complet (Similarity score: 27.38)
- Pizza Goût Burger (Similarity score: 27.56)