Asda Salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 941kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 941kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 24g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 24g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filetes De Caballa Del Sur En Escabeche (Similarity score: 14.38)
- Calvo (Similarity score: 18.12)
- La Pointe De Penmarc'h Sardine Au Citron (Similarity score: 22.36)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 23.40)
- Cornatur,migros Quorn Hot Dog (Similarity score: 25.76)
- Wild Caught Swordfish Steaks (Similarity score: 28.86)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 29.09)
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 30.03)
- La Cuisine Du Poissonnier,grand Frais Aiguillettes De Cabillaud Panées (Similarity score: 31.43)
- Grillers Nuggets De Pechuga De Pollo Empanizados (Similarity score: 31.71)
- Веселина Тиквички С Млечен Сос (Similarity score: 31.80)
- Pacific American Fish Co Inc Super King Markets, Sardines (Similarity score: 31.84)
- Carpaccio De Saumon (Similarity score: 31.88)
- Rolmer Carpaccio De Saumon Marine Aux Baies (Similarity score: 31.89)
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 32.52)