Wild caught swordfish steaks
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 29.46g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 29.46g |
| Saturated Fat | 2.68g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 27.29124236252546% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 125mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 125mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Pointe De Penmarc'h Thon Blanc Germon À L'huile D'olive À Teneur Réduite En Sel (Similarity score: 18.07)
- La Pointe De Penmarc'h Sardine Au Citron (Similarity score: 18.69)
- Pacific American Fish Co Inc Super King Markets, Sardines (Similarity score: 20.21)
- Tesco Thin Cut Pork Loin Steaks (Similarity score: 21.48)
- Filetes De Caballa Del Sur En Escabeche (Similarity score: 24.06)
- Asda Salmon (Similarity score: 28.86)
- Les Doris Sprats Fumés (Similarity score: 28.91)
- Le Phare D’eckmühl,le Phare D Eckmuhl Sardines À L’huile D’olive Vierge Extra Bio Et Au Citron Bio (Similarity score: 30.71)
- Hauts De Cuisse De Poulet (Similarity score: 31.76)
- Coles Tuna Chunks (Similarity score: 32.39)
- Coles Tuna (Similarity score: 32.39)
- Asda Battered Crispy Chicken (Similarity score: 32.69)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 32.90)
- Alipende Sardinas En Aceite De Oliva Bajo En Sal (Similarity score: 32.99)
- Bela Portuguese Sardines In Spring Water (Similarity score: 33.37)
Ingredients List
- Swordfish Steaks
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)