Atlantic salmon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 934kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 934.0kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.535714285714g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.54g |
| Saturated Fat | 3.125g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 19.444444444443924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.4% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 1 |
| Sodium | 98.214285714288mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 98.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 7.95)
- Calvo (Similarity score: 8.90)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 15.44)
- Golden Seafood Lachsfilet (Similarity score: 16.23)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 19.22)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 22.57)
- Asda Salmon (Similarity score: 23.40)
- Pizza Base Nature (Similarity score: 24.35)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 25.34)
- Les Bons Moment Là Sablaise Houmous D'eglefin, Pois Chiches Et Tartare D'algues Bio (Similarity score: 27.31)
- Cap Rousset Sardines À L'huile Végétale (Similarity score: 28.32)
- Kippenvleugels Ailes De Poulet (Similarity score: 29.62)
- Lidl Cuisses De Poulet Jaune Avec Partie De Dos (Similarity score: 31.46)
- Filetes De Caballa Del Sur En Escabeche (Similarity score: 31.75)
- Auchan Roti De Dinde Farce Aux Champignons Forestiers (Similarity score: 32.00)