Calvo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 22g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 22g |
| Saturated Fat | 2.2g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 14.666666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.7% |
| Saturated Fat Value | 2.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 100mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 100mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon (Similarity score: 8.90)
- Haut De Cuisse De Poulet (Similarity score: 13.25)
- Deutsche See Lachsfilet (Similarity score: 15.64)
- Asda Salmon (Similarity score: 18.12)
- Golden Seafood Lachsfilet (Similarity score: 19.06)
- Les Bons Moment Là Sablaise Houmous D'eglefin, Pois Chiches Et Tartare D'algues Bio (Similarity score: 26.19)
- Festive Ground Turkey (Similarity score: 26.23)
- Pizza Base Nature (Similarity score: 26.53)
- Filetes De Caballa Del Sur En Escabeche (Similarity score: 28.58)
- Lighthouse Bay 2 Succulent Salmon Fillets (Similarity score: 29.21)
- Jennie O Turkey Store Inc Ground Turkey (Similarity score: 30.22)
- Cap Rousset Sardines À L'huile Végétale (Similarity score: 31.28)
- Nature's Gold Pommes Frites (Similarity score: 32.32)
- La Pointe De Penmarc'h Sardine Au Citron (Similarity score: 32.81)
- Eroski Sardinas En Aceite De Oliva Bajas En Sal (Similarity score: 34.89)