Morrisons Salmon Fillet Fishcakes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.538461538461538% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 252mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 252mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- L'atelier Père Dodu, Père Dodu Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 12.47)
- Les Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 12.75)
- Chunks De Poulet (Similarity score: 13.02)
- Intermarché Filets De Merlan Panés (Similarity score: 14.04)
- Sunny Salads Pasta Pesto (Similarity score: 15.16)
- Maïsano Ma Baguette Au Maïs (Similarity score: 15.18)
- Leclerc Pavé Maïs (Similarity score: 15.18)
- Mercadona Focaccia De Kale Descatalogado (Similarity score: 16.77)
- Pecan Feta Salad (Similarity score: 16.84)
- Cap Océan Filets De Colin D'alaska Msc Pané (Similarity score: 18.26)
- Asda Wholegrain Safari Animal Chicken Shapes (Similarity score: 18.50)
- Freskibo Nuggets De Abadejo De Alaska (Similarity score: 18.52)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 18.80)
- Ramón Peña Sardinas En Aceite De Oliva Picantes (Similarity score: 19.11)
- Tempura Filets De Cabillaud Sauvage (Similarity score: 19.63)
Ingredients List
- Salmon
- Wheat Starch
- Parsley
- Paprika
- White Pepper
- Yeast
- Onion
- Nutmeg
- Garlic
- Stabiliser
- Potato
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Rapeseed Oil
- Potato Flakes
- Cream
- Salt
- Potato Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)